Hordes of Hunger (PC) Steam Key
Kód: 10000510911001Podrobný popis
The Beast and its ravenous hordes emerged from the sea and stripped the land bare. Only Mirah stands in their way.
Hordes of Hunger is a roguelite arena-slasher where you'll fight for survival against ever-intensifying waves of monsters. Create your loadout from a range of weapons and special attacks, then gain new abilities in each run to fine-tune your build. Complete quests and rescue others from the onslaught to gain resources and uncover the mysterious origins of the evil you face.
Take up Arms
Craft your own unique build with a range of weapons and special attacks, from a nimble swordfighter to a heavy hammer-wielder. From the castle keep to the desolate remains of your village, fight smart and use the environment to your advantage with choke points, high ground, and breakable structures.
Overcome the Horde
The monsters are unrelenting, but so are you. Gain destructive and defensive abilities with each level-up to become a finely tuned force to be reckoned with. Strike down swarms with sword aflame, call down lightning as you land, and defy death with divine contracts.
Uncover the Truth
A father racked with guilt. A prisoner who shuns freedom. A cook covered in blood. Mirah may be the only one who can save her home, but she's not alone. Complete missions in each run to save others from the invasion and discover the true nature of the curse that plagues her homeland.
Features
- Survive against hundreds of monsters hungry for your flesh
- Fight across multiple 3D levels, each with unique quests and enemy types
- Obtain and upgrade dozens of skills in each run
- Customize your loadout with different weapons, special attacks, and stat increases
- Experience a fully voiced story that develops within and between runs
Dodatočné parametre
| Kategória: | Hry |
|---|---|
| EAN: | 7455048658417 |
| Digitální platforma: | Steam |
| Typ distribúcie: | elektronická |
| Vydavateľ: | Hyperstrange |
| Násilie: | 0 |
| Vulgarizmy: | 0 |
| Diskriminácia: | 0 |
| Drogy: | 0 |
| Desivé prvky: | 0 |
| Hazard: | 0 |
| Online režim: | 0 |
| Sex: | 0 |
| Procesor (minimálny): | Intel Core i5-9500 or AMD Ryzen 5 2600X |
| Grafika (minimálna): | Nvidia GeForce GTX 1060 3GB or AMD Radeon R9 390 |
| Pamäť (minimálna): | 8 GB RAM |
| Miesto na disku (minimálne): | 6 GB available space |
| Systém (minimálny): | Windows 10 64bit or newer |
| Procesor (odporúčaný): | Intel Core i5-10400F or AMD Ryzen 5 3600X |
| Grafika (odporúčané): | Nvidia GeForce GTX 1660 SUPER or AMD Radeon RX 5600 XT |
| Pamäť (odporúčané): | 16 GB RAM |
| Miesto na disku (odporúčané): | 6 GB available space |
| Systém (odporúčané): | Windows 10 64bit or newer |
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
