Compass of Destiny: Istanbul (PC) Steam Key
Kód: 10000501729001Podrobný popis
Play as a Venetian in the 17th century Ottoman Empire and face the darkness of his past. Try to solve the problems in your past and deal with the impossibilities of your future!
Customize your hero, choose wisely in challenges, and solve mysteries of The Compass in your quests for adventure and truth!
Many of the stories told in Compass of Destiny are based on true events. The Chief Magistrate Ahmed Dede, who sent the hero to the expeditions, the Cretan War, the Venetian-Ottoman relationship and all the features of Istanbul were formed as a result of a detailed research.
The events that took place in the Ottoman Empire of the 17th century and in the world were researched, and these historically true stories were blended with fantastic elements.
Release Date: 2023-09-15
Early Access: Yes
Dodatočné parametre
| Kategória: | Hry |
|---|---|
| EAN: | 5869230260548 |
| Digitální platforma: | Steam |
| Typ distribúcie: | elektronická |
| Násilie: | 0 |
| Vulgarizmy: | 0 |
| Diskriminácia: | 0 |
| Drogy: | 0 |
| Desivé prvky: | 0 |
| Hazard: | 0 |
| Online režim: | 0 |
| Sex: | 0 |
| Procesor (minimálny): | Intel® Core™ i5-3470 or AMD Ryzen™ 5 1400 |
| Grafika (minimálna): | NVIDIA® GeForce® GTX 1060 or AMD Radeon™ RX 580 |
| Pamäť (minimálna): | 8 GB RAM |
| Miesto na disku (minimálne): | 3 GB available space |
| Systém (minimálny): | Windows 7/8/10/11 64bit |
| Iné (minimálne): | Requires a 64-bit processor and operating system |
| Procesor (odporúčaný): | Intel Core™ i7-5930K or AMD FX-9590 |
| Grafika (odporúčané): | NVIDIA® GeForce® GTX 3060 or AMD RX 6600 |
| Pamäť (odporúčané): | 12 GB RAM |
| Miesto na disku (odporúčané): | 3 GB available space |
| Systém (odporúčané): | Windows 7/8/10/11 64bit |
| Other (recommended): | Requires a 64-bit processor and operating system |
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
