Day of Infamy (PC) Steam Key
Kód: 96BW3DMNC-7/4870Podrobný popis
Experience intense close-quarters battles in iconic WWII settings. Day of Infamy is a teamwork-oriented shooter which aims to be a continuation and evolution of the original Day of Defeat mod released in 2001 - brought to you by the creators of Insurgency.
Key features:
- Strategic Gameplay - Intense core infantry mechanics and a simplified HUD create a highly visceral and immersive experience. With a reinforcement wave system tied to objectives, the game maintains an emphasis on teamwork and coordination.
- Iconic WWII Battles - From the shores of Sicily and streets of Italy, to the forests of Belgium and Germany. And of course the Normandy beaches.
- Historic Armies - The Allied infantry forces of the British Commonwealth and U.S. Army clash against the German Wehrmacht.
- Authentic Arsenal - Depending on your team’s supply, you may customize and upgrade your gear and weaponry, affecting your appearance, weight, stamina, and movement speed. The game contains a full-range arsenal including bolt-action rifles, pistols, revolvers, submachine guns, heavy machine guns, grenades, and flamethrowers. Fix bayonets, extend magazines, or swap iron sights with period-specific customization options.
- Teamwork Required - Officers can direct their team in the field. In addition to a wide variety of command options, they may call in fire support if a radio operator is nearby. Fire support options include artillery barrage and smoke screen. Local voice is used to talk to your teammates in the game, but be careful because the enemy can hear you if you’re too close. Radio operators also serve as a communication beacon to those around them, as HQ and radio operator chatter can be heard through them.
Dodatočné parametre
| Kategória: | Hry |
|---|---|
| EAN: | 3258363083025 |
| Digitální platforma: | Steam |
| Typ distribúcie: | elektronická |
| Vydavateľ: | New World Interactive |
| Násilie: | 0 |
| Vulgarizmy: | 0 |
| Diskriminácia: | 0 |
| Drogy: | 0 |
| Desivé prvky: | 0 |
| Hazard: | 0 |
| Online režim: | 0 |
| Sex: | 0 |
| Procesor (minimálny): | Dual core from Intel® or AMD at 2.8 GHz |
| Grafika (minimálna): | NVIDIA GeForce 8600/9600GT, ATI/AMD Radeon HD2600/3600 (Graphic Drivers: nVidia 310, AMD 12.11), OpenGL 2.1 |
| Pamäť (minimálna): | 4 GB RAM |
| Miesto na disku (minimálne): | 12 GB available space |
| Systém (minimálny): | Ubuntu 12.04 |
| Procesor (odporúčaný): | 4+ cores |
| Grafika (odporúčané): | 1536MB VRAM or more |
| Pamäť (odporúčané): | 8 GB RAM |
| Miesto na disku (odporúčané): | 15 GB available space |
| Systém (odporúčané): | MacOS X 10.7 or higher |
| Other (recommended): | Solid state hard drive |
Hodnotenie tovaru
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
