Deadfall Adventures - Digital Deluxe Edition (PC) Steam Key
Kód: 10000007451003Podrobný popis
Deadfall Adventures is an action-driven first-person shooter, spiced up with elements from action-adventure games. Become an adventurer, hunt for treasures, explore unknown regions of the world and rescue the damsel in distress from the clutches of enemies, both earthly and not-so-earthly. Join James Lee Quatermain on his journey across the globe!
The year is 1938. James Lee Quatermain is a man of many talents, yet holding on to money isn't one of them. James is an adventurer by trade, just like his legendary great-grandfather Allan Quatermain. And he knows how to squeeze money out of this famous name of his, while at the same time despising it. Despising those who believe his great-grandfather's tales of the supernatural and those who make fun of them alike.
Accordingly, Quatermain isn't all too keen on escorting Jennifer Goodwin, an US agent and former colleague of his, to an Egyptian temple structure in order to retrieve an ancient artifact - The Heart of Atlantis. Neither does he believe in the reputed invigorating qualities of this artifact, nor does he care the least that a division of the Ahnenerbe, the Nazi department specialized in the occult, is after The Heart as well.
Key features:
Deadfall Adventures Digital Deluxe Edition Includes:
- Deadfall Adventures
- Original Soundtrack
- Making Of - Movie
- Artbook
- DLC 1: Unique Allan Quatermain Revolver
- DLC 2: Three exclusive Multiplayer Skins: Arab Mercenary, Arctic Quatermain and Skeleton
Release Date: 2013-11-15
Dodatočné parametre
| Kategória: | Hry |
|---|---|
| EAN: | 2969573648065 |
| Digitální platforma: | Steam |
| Typ distribúcie: | elektronická |
| Vydavateľ: | THQ Nordic |
| Násilie: | Hra obsahuje prvky násilia |
| Vulgarizmy: | 0 |
| Diskriminácia: | 0 |
| Drogy: | 0 |
| Desivé prvky: | 0 |
| Hazard: | 0 |
| Online režim: | Áno |
| Sex: | 0 |
| Procesor (minimálny): | Intel Core 2 Duo 2 GHz / AMD Athlon 64 X2 |
| Grafika (minimálna): | NVIDIA GeForce 9600GT / ATI Radeon HD 3830, 256 MB VRAM |
| Pamäť (minimálna): | 2 GB RAM |
| Miesto na disku (minimálne): | 6.5 GB HD |
| Systém (minimálny): | Windows XP SP 3, Windows Vista/7/8 |
Hodnotenie tovaru
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
