Drift Into Eternity (PC) Steam Key
Kód: 10000016374004Podrobný popis
As the sole survivor of the crash of a long-haul spaceship, you find yourself trapped within its falling apart remainings, struggling to maintain the vital functions of the ship and coping with your own survival.
Explore, salvage, study and make a good use of the different modules of the ship, and try to survive as long as possible.
Inspired by our love for science-fiction classics and the survival genre, Drift Into Eternity presents you with a unique and difficult survival experience in first person view. You'll have to learn quick to take advantage of the slightest item if you want to overcome the many dangers threatening the ship and your life.
Key features
- Enter a cold, stark, silent ship crashed on an unregistered world, slowly being eaten away by the corrosive atmosphere of the planet, while its vital functions are shutting down one by one.
- Explore and chart the ship looking for food and water to prevent starvation, scavenge materials to repair the ship, and try to keep your morale up to avoid fatal depression.
- Repair the many damages slowly tearing apart the ship: caulk the breaches, put out electrical fires, disperse the corrosive and lethal atmosphere slowly infiltrating the hull.
- Study and keep running the essentials system maintaining the vital functions of the ship: air & water recyclers, food & heat generators and many more...
- Take care of your diseases and wounds rapidly, if you don't want them to hinder your progression.
- Launch researches and find unique items and upgrades to ease your fight for survival.
Release Date: 2016-12-13
Dodatočné parametre
| Kategória: | Hry |
|---|---|
| EAN: | 8488772262437 |
| Digitální platforma: | Steam |
| Typ distribúcie: | elektronická |
| Vydavateľ: | We Are Bots |
| Násilie: | 0 |
| Vulgarizmy: | 0 |
| Diskriminácia: | 0 |
| Drogy: | 0 |
| Desivé prvky: | 0 |
| Hazard: | 0 |
| Online režim: | 0 |
| Sex: | 0 |
| Procesor (minimálny): | Intel Core M à 1,1 GHz |
| Grafika (minimálna): | Intel Iris Graphics 6100 |
| Pamäť (minimálna): | 4 GB RAM |
| Miesto na disku (minimálne): | 4 GB available space |
| Systém (minimálny): | macOS Sierra |
| Procesor (odporúčaný): | Intel Core i5 2 GHz |
| Grafika (odporúčané): | Intel Iris Graphics 540 |
| Pamäť (odporúčané): | 4 GB RAM |
| Miesto na disku (odporúčané): | 4 GB available space |
| Systém (odporúčané): | macOS Sierra |
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
