Frigato: Shadows of the Caribbean (PC) Steam Key
Kód: 10000505364001Podrobný popis
Frigato: Shadows of the Caribbean is a challenging Real-Time Tactics stealth game set in the intriguing realm of pirates.
Take command over a motley crew of sea rogues and defeat superior forces of the enemy. A sound plan and tactical thinking will be indispensable, but should all else fail you can always resort to your intuition and improvise. Embark on a journey traversing the Caribbean Sea in the golden age of piracy.
Sneak through ships and across harbors, mystical islands, and many other iconic locations. Lead your team to victory in a race against the British Royal Navy and snatch the Caribbean’s most valuable treasure. But beware! Tales warn of an ancient curse and monsters guarding the treasure.
Discover the shady pasts of an aspiring captain and his crewmates. Utilize a diverse repertoire of character abilities to successfully defeat your foes. Be a quiet and elusive pirate gentleman, or a bloodthirsty murderer torturing his victims.
Pay attention to your crew though, as the path you choose will inspire respect in some, while it may push others to mutiny. See what it’s like to be a true pirate captain!
Features:
- Lead a unique crew, each member having access to a different set of abilities.
- Dive into the golden age of piracy and experience epic adventures spanning the Caribbean Sea.
- Investigate marine legends of cursed islands, mermaids, and many more...
- Use cunning and tactics to overcome the enemy’s superior numbers.
- Move like a shadow and don’t draw attention when eliminating successive enemies.
- Play your own way! Topple a stack of crates on your enemies’ heads, set things on fire with tar, or break a mast in half to gain the upper hand.
- Choose between non-lethal and murderous playstyles.
Release Date: 2023-11-03
Dodatočné parametre
| Kategória: | Hry |
|---|---|
| EAN: | 2244053868912 |
| Digitální platforma: | Steam |
| Typ distribúcie: | elektronická |
| Násilie: | 0 |
| Vulgarizmy: | 0 |
| Diskriminácia: | 0 |
| Drogy: | 0 |
| Desivé prvky: | 0 |
| Hazard: | 0 |
| Online režim: | 0 |
| Sex: | 0 |
| Procesor (minimálny): | Intel Q9450 @ 2.6GHz or AMD Phenom II X6 @ 3.3 GHz |
| Grafika (minimálna): | Nvidia GeForce GTX 650 or AMD Radeon 7750 |
| Pamäť (minimálna): | 4 GB RAM |
| Miesto na disku (minimálne): | 5 GB available space |
| Systém (minimálny): | Windows 7/8/10 |
| Iné (minimálne): | Requires a 64-bit processor and operating system |
| Procesor (odporúčaný): | Intel i5 4690 @ 3.5GHz or AMD FX-8150 @ 3.6 GHz |
| Grafika (odporúčané): | Nvidia GeForce GTX 770 or AMD Radeon R9 380x |
| Pamäť (odporúčané): | 8 GB RAM |
| Miesto na disku (odporúčané): | 5 GB available space |
| Systém (odporúčané): | Windows 10 |
| Other (recommended): | Requires a 64-bit processor and operating system |
Hodnotenie tovaru
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
