Les Misérables: Cosette's Fate (PC) Steam Key
Kód: 10000338571001Podrobný popis
Montfermeil, France, 1826. Fantine lives in poverty and is doing everything she can to get by. Fantine is forced to leave her little girl Cosette at the Thénardiers' boarding house because she's looking for work in the city.
Unfortunately, the Thénardiers are dishonest innkeepers. They constantly exploit and abuse Cosette. Cosette becomes their maid. In this video game adaptation of Victor Hugo's brilliant work, you'll play Cosette. You'll try to escape from the clutch of the spiteful innkeepers.
This game is a free adaptation of the novel ""Les Misérables"", written by Victor Hugo in 1862.
Key Features
- Wonderful scenes with hidden objects
- Collect key objects to interact with your environment
- High-definition animated decor
- Animated interactive areas
- Mini games and several puzzles to solve
- Designed by the people behind great adventure games such as Atlantis, Dracula, and The Secrets of Da Vinci...
Release Date: 2018-04
Dodatočné parametre
| Kategória: | Hry |
|---|---|
| EAN: | 2379227665698 |
| Digitální platforma: | Steam |
| Typ distribúcie: | elektronická |
| Násilie: | 0 |
| Vulgarizmy: | 0 |
| Diskriminácia: | 0 |
| Drogy: | 0 |
| Desivé prvky: | 0 |
| Hazard: | 0 |
| Online režim: | 0 |
| Sex: | 0 |
| Procesor (minimálny): | 1 GHz |
| Grafika (minimálna): | 256 MB |
| Pamäť (minimálna): | 2 GB RAM |
| Miesto na disku (minimálne): | 1 GB available space |
| Systém (minimálny): | Windows XP, Vista, 7, 8, 10 |
Hodnotenie tovaru
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
