SimpleMovie (PC) Steam Key
Kód: 10000179317001Podrobný popis
| Languages: | |||
| Interface | Full Audio | Subtitles | |
| English | ✔ |
Simple Movie is a simulation, crafting and sand box game. The goal is to create a short film. The player is the film's writer, producer and director. The game creates a video with fixed background music and subtitles.
The player is at once the screenwriter and director of a film. As screenwriter, he writes the story. As director, he has the principal role in choosing the cast, controlling the production design and managing the creative aspects of filmmaking.
Simple Movie is a Non Player Character animation (NPC-mation) tool where:
NPC-mation is an animated filmmaking technique in which NPC are manipulated by a movie program in small increments between individual screenshots (frames) so they exhibit independent motion when the frames series is played back as a sequence. NPCs with movable joints are used for their ease of repositioning.
The movie program contains scenes, with each scene having one or more lines.
A line has an actor or an item, animation (actors only), a start and end locations (can be the same), camera, speed (or duration) and subtitles.
NOTE: The output video depends on the installed video codec. The game does not include any video codec (except uncompressed video).
Dodatočné parametre
| Kategória: | Hry |
|---|---|
| EAN: | 1247094979433 |
| Digitální platforma: | Steam |
| Typ distribúcie: | elektronická |
| Násilie: | 0 |
| Vulgarizmy: | 0 |
| Diskriminácia: | 0 |
| Drogy: | 0 |
| Desivé prvky: | 0 |
| Hazard: | 0 |
| Online režim: | 0 |
| Sex: | 0 |
| Procesor (minimálny): | 1.5 GHz |
| Grafika (minimálna): | integrated graphics |
| Pamäť (minimálna): | 4 GB RAM |
| Miesto na disku (minimálne): | 5 GB available space |
| Systém (minimálny): | Windows 7, Windows 8, Windows 10 |
| Iné (minimálne): | directx: Version 10 |
| Procesor (odporúčaný): | 3 GHz |
| Grafika (odporúčané): | GPU |
| Pamäť (odporúčané): | 8 GB RAM |
| Miesto na disku (odporúčané): | 10 GB available space |
| Systém (odporúčané): | Windows 10 |
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
