The Shore (PC) Steam Key
Kód: 96BW3DMNC-7/4928Podrobný popis
The Shore is a game about the mystery of the unknown, set on a forbidden island filled with horrors. Based on the works of H. P. Lovecraft, the story features many of his best-known creations and more. Players will see the world through the eyes of Andrew, a father in search of his lost daughter. Players will experience The Shore through immersive, atmospheric gameplay and encounter the most nightmarish Lovecraftian entities, all while solving mind-bending puzzles. Try to survive as Andrew as he endeavors to save his daughter’s life and, perhaps, uncovering the secrets lurking within his own sanity.
Presented with a Lovecraftian style, As players dive deeper and deeper into the mystery, they’ll face overwhelming odds, Andrew's moments that will make you question his sanity, and a series of slow burn scenes. It’s only by mastering the artifacts of the old gods combat mechanic that they can stay one step ahead of the darkness that tries to swallow the world of his, but will that be enough? With the ghost of an action/mystery/horror play style and the mind of a psychological thriller, The shore's dramatic atmosphere, deep and multilayered story, and exceptionally tense,horrific, combat sequences provide players with an overwhelming and stunning gaming experience.
Features
- stunning art design
- immersive exploration experience
- Breathtaking enviroments, with every one of them a unique story to tell
- Challenging exploration, enter into unknown dimensions and come face to face with horrific entities that will try to stop you from gaining knowledge.
- Chilling atmosphere and tension, what can a human do against the fear of the unknown.
- Main storyline and a lot of background plot to be discovered by players
- Self made story inspired by Lovecraftian Mythology
Dodatočné parametre
| Kategória: | Hry |
|---|---|
| EAN: | 1034783080699 |
| Digitální platforma: | Steam |
| Typ distribúcie: | elektronická |
| Vydavateľ: | Ares Dragonis |
| Násilie: | 0 |
| Vulgarizmy: | 0 |
| Diskriminácia: | 0 |
| Drogy: | 0 |
| Desivé prvky: | 0 |
| Hazard: | 0 |
| Online režim: | 0 |
| Sex: | 0 |
| Procesor (minimálny): | Intel core i5 4400 / AMD Ryzen 5 1600 |
| Grafika (minimálna): | Nvidia GTX 1060 3GB |
| Pamäť (minimálna): | 8 GB RAM |
| Miesto na disku (minimálne): | 15 GB available space |
| Systém (minimálny): | 64-bit Windows 7 |
| Procesor (odporúčaný): | AMD Ryzen 7 3700X / Intel Core i7-7600K |
| Grafika (odporúčané): | Nvidia GTX 1660 Super 6GB |
| Pamäť (odporúčané): | 12 GB RAM |
| Miesto na disku (odporúčané): | 15 GB available space |
| Systém (odporúčané): | 64-bit Windows 10 |
Hodnotenie tovaru
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
