Combat Core (PC) Steam Key
Kód: 10000034263002Podrobný popis
Combat Core is a 3D arena fighting game sporting a colorful mix of modern aesthetics and futuristic cyberpunk. Fighters from across the galaxy have gathered to compete in the Combat Core League!
The fighting mechanics focus on fast-paced combat, strategic use of your environment, and weapons in the arena. Fight against challenging AI or your friends, online or offline!
Key features:
- High-Powered Combat from 1v1 to 4 player battle royale or team modes
- Physics-based environment destruction and interactive ragdolls
- Original Characters with fun, unique movesets and strengths
- Combat Cores can boost fighter stats and grant special attacks to fit your play style!
- Local Multiplayer + Online Multiplayer using Exit Game's Photon Networking Framework
- Interactive Arenas with a variety of mechanics and hazards
- Weapon Pickups ranging from lazer swords to energy grenade launchers, with multiple attacks and uses
- Full Character Editor to create custom fighters with different gear, stats, and skills
- Oculus Rift/OpenVR Support - The first fighting game with native VR support!
Release Date: 2016-08-18
Early Access: Yes
Dodatočné parametre
| Kategória: | Hry |
|---|---|
| EAN: | 1667520210174 |
| Digitální platforma: | Steam |
| Typ distribúcie: | elektronická |
| Vydavateľ: | MABManZ |
| Násilie: | 0 |
| Vulgarizmy: | 0 |
| Diskriminácia: | 0 |
| Drogy: | 0 |
| Desivé prvky: | 0 |
| Hazard: | 0 |
| Online režim: | 0 |
| Sex: | 0 |
| Procesor (minimálny): | Core 2 Duo |
| Grafika (minimálna): | Intel HD 4000 |
| Pamäť (minimálna): | 1 GB RAM |
| Miesto na disku (minimálne): | 2 GB available space |
| Systém (minimálny): | Windows 7 |
| Procesor (odporúčaný): | Core i3 |
| Grafika (odporúčané): | Geforce 460 |
| Pamäť (odporúčané): | 2 GB RAM |
| Miesto na disku (odporúčané): | 4 GB available space |
| Systém (odporúčané): | Windows 7 |
Hodnotenie tovaru
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
