Ever Forward (PC) Steam Key
Kód: 10000218352001Podrobný popis
Ever Forward is an adventure puzzle game — it is the story of Maya. Maya is lost in a strange world somewhere between reality and imagination. She is alone to confront her despair on her journey of discovery, where she must unlock her memories and confront her fears to unravel the secrets of the world. Players will need to use their observational skills and intelligence to solve multiple puzzles to piece together the mystery of Maya's past and what dark secrets she has buried.
Puzzles
For more than three years, our designers racked their brains, designing puzzles with the "puzzle gamer" in mind. Players will feel deeply challenged and motivated to solve each puzzle, and some puzzles have multiple ways of being completed to fit different kinds of thinkers and logical processes.
The Art & Mechanics
A color pallet of soothing pastels and futuristic tones designed to simulate the absurd nature of the dream world. Players can collect fragments of memories in the world to unlock new areas and new puzzles. Mechanics range from simple movement and jump to teleportation and gravity control; the player must use stealth and observational skills to navigate each puzzle.
Release Date: 2020-08-13
Dodatočné parametre
| Kategória: | Hry |
|---|---|
| EAN: | 6725790940384 |
| Digitální platforma: | Steam |
| Typ distribúcie: | elektronická |
| Vydavateľ: | Pathea Games |
| Násilie: | 0 |
| Vulgarizmy: | 0 |
| Diskriminácia: | 0 |
| Drogy: | 0 |
| Desivé prvky: | 0 |
| Hazard: | 0 |
| Online režim: | 0 |
| Sex: | 0 |
| Procesor (minimálny): | Intel Core i3-2100 | AMD FX-6300 |
| Grafika (minimálna): | Nvidia GeForce GTX760 | AMD Radeon 7950 |
| Pamäť (minimálna): | 4 GB RAM |
| Miesto na disku (minimálne): | 4 GB available space |
| Systém (minimálny): | Win 10 |
| Procesor (odporúčaný): | Intel Core i5-2500K | AMD Rysen 5 1400 |
| Grafika (odporúčané): | Nvidia GeForce GTX970 | AMD Radeon RX 570 |
| Pamäť (odporúčané): | 8 GB RAM |
| Miesto na disku (odporúčané): | 4 GB available space |
| Systém (odporúčané): | Win 10 |
Hodnotenie tovaru
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
